Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hala stulecia: żelbet się pręży

01 sierpnia 2015 | Rzecz o Wrocławiu | Filip Memches
 Hala Stulecia  będzie jednym z tematów wystawy „7 Cudów Dolnego Śląska” (luty – maj 2016), realizowanej przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Hala Stulecia będzie jednym z tematów wystawy „7 Cudów Dolnego Śląska” (luty – maj 2016), realizowanej przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
Max Berg, wizjoner
źródło: Getty Images
Max Berg, wizjoner
Oskar Kokoschka: projekt fresków do projektowanego przez Maxa Berga Krematorium Miejskiego, które ostatecznie  nigdy nie powstało
źródło: Staatliche Kunstsammlungen Dresden
Oskar Kokoschka: projekt fresków do projektowanego przez Maxa Berga Krematorium Miejskiego, które ostatecznie nigdy nie powstało
Wizja wrocławskiego Rynku otoczonego wieżowcami:  ludno i nowocześnie
źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Wizja wrocławskiego Rynku otoczonego wieżowcami: ludno i nowocześnie
Jerzy Ilkosz, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu
źródło: Plus Minus
Jerzy Ilkosz, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu

Jerzy Ilkosz, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu | Stolica Dolnego Śląska stała się na początku XX wieku ośrodkiem protomodernizmu europejskiego, a już z pewnością niemieckiego. 
To było centrum awangardy.

Rz: Max Berg znany jest w Polsce przede wszystkim jako architekt otwartej w roku 1913 Hali Stulecia i współtwórca radykalnej koncepcji przebudowy Wrocławia. Pochodził jednak ze Szczecina, a przez jakiś czas pracował jako inspektor budowlany we Frankfurcie nad Menem. Co go sprowadziło do stolicy Dolnego Śląska?

W tamtym czasie Wrocław cieszył się rządami najwybitniejszego chyba w swoich dziejach burmistrza, za jakiego uważam Georga Bendera. I wtedy – na przełomie XIX i XX wieku – miasto błyskawicznie się rozwijało. W roku 1908 pojawił się wakat na stanowisku miejskiego radcy budowlanego. Obsada tego stanowiska była wyłaniana w konkursie. Wygrał go 37-letni Berg, najprawdopodobniej ciesząc się poparciem burmistrzów Wrocławia i Frankfurtu. Studiował przedtem w Berlinie i Monachium, m.in. u Carla Schäfera, architekta preferującego styl neogotycki.

Jaki to miało na niego wpływ?

Dzięki swojemu nauczycielowi Berg zwracał szczególną uwagę na problemy konstrukcji budowli. Po objęciu swojej funkcji od razu zabrał się do projektowania obiektów użyteczności publicznej, takich jak przytułek dla niemowląt, łaźnia miejska czy szkoła, a w roku 1911 zaczął projektować Halę Stulecia. W trakcie prac nad Halą i projektami terenów wystawowych zetknął się z człowiekiem uchodzącym za jednego z najwybitniejszych architektów niemieckich pierwszego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10207

Wydanie: 10207

Zamów abonament